* למידע נוסף והרשמה לחץ כאן, או התקשר: 052-3281781

טיפול ממוקד רגשות EFT בתשעה מפגשים אינטנסיביים

ד"ר בן שחר וד"ר איב אלון 

תיאור הקורס

טיפול ממוקד-רגשות יוצא מתוך נקודת הנחה שעבודה עם דפוסי חשיבה שליליים, עם דפוסי התנהגות בעייתיים, או עם מנגנוני הגנה וקונפליקטים לא מודעים היא חשובה אך אינה מספיקה על מנת להביא לשינוי פסיכולוגי מהותי ויציב. הטיפול, כפי ששמו מעיד, מבוסס על ההנחה שצריך לעבוד עם רגשות בצורה ישירה במהלך הטיפול על מנת לעזור למטופלים להרגיש את הרגשות שלהם, לקבל אותם, לווסת אותם, להשתמש בהם כמדריך, ולשנות סכמות רגשיות בעייתיות שנוצרו בהקשרים טראומטיים. הכוונה היא שיש להרגיש רגשות על מנת לשנות רגשות ואין זה די "לדבר על" רגשות. הנחה בסיסית היא שאי אפשר לעזוב מקום לפני שמגיעים אליו, כלומר אי אפשר לפתור כאב רגשי מבלי להרגיש אותו.

טיפול ממוקד רגשות הוא אינטגרציה של טיפול ממוקד-קליינט (קרל רוג'רס) יחד עם אלמנטים יותר ישירים של עבודה חווייתית. הבסיס המרכזי של הטיפול הוא זיהוי/אבחון של סמנים (markers), שהם מצבים או התנהגויות של המטופל המסמנים למטפל להציע התערבות מסוג מסויים. למשל, כאשר מסתמן כי תהליך של הלקאה עצמית עולה בטיפול, זהו סמן המוביל לשימוש בטכניקה של עבודה עם שני כיסאות (two-chair work for self-criticism). כאשר עולים רגשות לא פתורים כלפי דמות התקשרות זהו סמן לעבודה עם כיסא ריק (empty chair work for unfinished business). כאשר מטופל מרגיש משהו אבל לא בטוח מה, ההתערבות המתאימה היא בדרך כלל focusing. כך, המבנה המרכזי של הטיפול מבוסס על זוגות של סמנים וההתערבויות המתאימות להם, כל זאת בתוך קונטקסט של מערכת יחסים חמה, בטוחה, ואמפטית בה המטפל נוכח בצורה מלאה ומכוונן למצב הרגשי של המטופל בכל רגע ורגע. המטרה של ברית טיפולית כזו היא כפולה: גם ליצור סביבה בטוחה לעיבוד של רגשות כואבים וגם כתהליך מווסת רגשות בפני עצמו.

טיפול ממוקד רגשות הוא טיפול קצר מועד ומבוסס-ראיות. הוא נשען על מערכת רחבה של מחקרים המעידים כי הוא יעיל בטיפול בדיכאון, טראומה, וטיפול זוגי. מחקרים הנערכים כעת מספקים מידע ראשוני כי הטיפול יעיל גם בהפרעות חרדה (המחקר של דר' שחר ודר' אלון מתרכז בחרדה חברתית). לא פחות חשוב, מספר רב של מחקרי תהליך בפסיכותרפיה (מחקרים שמראים לא רק שטיפול מסוים יעיל אלא עונים על השאלה כיצד הטיפול עובד) מראים שעוררות רגשית ועומקו של העיבוד הרגשי מנבאים את הצלחת הטיפול.

מטרת הקורס היא לאפשר למידה מעמיקה של כלים ומיומנויות של עבודה חווייתית עם רגשות על ידי שימוש בהרצאות קצרות, הדגמות של קטעי וידאו, הצגה של תיאורי מקרה, ותרגילים חווייתיים (supervised role-plays). הקורס יתחיל בדיון תיאורטי על תפקידם של רגשות וחשיבות המודעות לרגשות בתפקוד אדפטיבי ופתולוגי. לאחר מכן נתמקד בעקרונות של אמפתיה וכוונון אמפטי לחוויה הרגשית של המטופל.

בהמשך נתמקד במיומנויות ספציפיות המיועדות להעלאה ואקספלורציה של רגשות (focusing, evocative unfolding) ובהתערבויות המיועדות להבניה מחדש של סכמות רגשיות שאינן אדפטיביות (עבודה עם ביקורת עצמית, רגשות לא פתורים).  לקראת סוף הקורס נדון בהתאמות של טיפול ממוקד-רגשות לבעיות פסיכולוגיות ספציפיות: דיכאון, חרדה חברתית, טראומה, הפרעות אכילה, והפרעת אישיות גבולית.

חשוב להדגיש כי הקורס נושא אופי חווייתי וחלקים נרחבים ממנו מוקדשים לתרגול מודרך של סוגי ההתערבות השונים המרכיבים את הטיפול. מסיבה זו על המשתתפים להיות מוכנים לקחת חלק בתרגילים החווייתיים של הקורס כחלק מתהליך ההכשרה לעבודה בהתאם לגישה.

(עוד על הגישה ראו כאן: http://www.hebpsy.net/default.asp )

  • עם השלמת הקורס בוגריו ימלאו את דרישות ההסמכה ל-LEVEL 1 בתהליך ההכשרה בטיפול ממוקד-רגשות, באישור פרופ' לזלי גרינברג מפתח הגישה. בוגרי הקורס יקבלו תעודה המעידה על סיום קורס LEVEL 1 בטיפול ממוקד-רגשות מטעם בית הספר החדש לפסיכותרפיה והמכון הישראלי לטיפול ממוקד-רגשות.

* למשתתפים בקורס תוצע אפשרות של הדרכה קבוצתית במקביל לתקופת הלימודים. אפשרות זו תידון עם המרצים עם תחילת הקורס.

אודות המרצים

לדר' בן שחר דוקטורט בפסיכולוגיה קלינית מאוניברסיטת אריזונה שם הוכשר בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, טיפול משפחתי-מערכתי, Motivational Interviewing, וטיפול ממוקד-רגשות. הוא השלים את ההתמחות הקלינית במחלקה לפסיכיאטריה ומדעי ההתנהגות באוניברסיטת דיוק שם הכשרתו התמקדה בטיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT) בהפרעת אישיות גבולית ובהפרעות אכילה וכן בטיפול ממוקד רגשות בקרב יחידים וזוגות. כיום, דר' שחר הוא עמית מחקר בבית הספר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה שם הוא מנהל תכנית מחקרית הבודקת את תהליכי השינוי המתרחשים במהלך טיפול ממוקד-רגשות תוך התמקדות בעבודה עם חרדה חברתית. יחד עם דר' איב אלון ובהדרכת פרופ' לזלי גרינברג, דר' שחר ייסד את המכון הישראלי לטיפול ממוקד-רגשות .

דר' אלון סיימה תואר שני בפסיכולוגיה קלינית באוניברסיטה העברית, שם קיבלה הכשרה בגישה הפסיכו-דינמית. היא המשיכה ללימודי דוקטורט בפסיכולוגיה קלינית באוניברסיטת יורק בטורונטו, שם נחשפה לגישה טיפולית הומניסטית. הודרכה על ידי פרופ’ לורה רייס, סטודנטית של קרל רוג'רס ומומחית לטיפול ממוקד-קליינט ((Client-centered therapy. לאחר מכן למדה טיפול ממוקד-רגשות EFT מפרופ' גרינברג ועמיתיו. מאז 1996 חיה ועובדת בקיבוץ משמר העמק, שם עוסקת בפסיכולוגיה מערכתית ואישית בטווח גילאים רחב (מילדות ועד זקנה), ומטפלת ב- EFT בקליניקה פרטית בקיבוץ. בשנים האחרונות היא ייסדה ביחד עם ד"ר בן שחר את המכון הישראלי לטיפול ממוקד-רגשות, ועוסקת ב-EFT גם במסגרת כמה מחקרים המתקיימים במרכז הבינתחומי בהרצליה. בשנה האחרונה הצטרפה לשירות הפסיכולוגי של המרכז ועוסקת בייעוץ לסטודנטים מחו"ל.

תהליך הרשמה

תנאי הקבלה
הקורס מיועד לפסיכולוגים קליניים, שיקומיים,רפואיים, התפתחותיים וחינוכיים, עובדים סוציאלים קליניים,
פסיכיאטרים מומחים ופסיכותרפיסטים בעלי תואר שני בתחום בריאות הנפש בעלי ניסיון קליני של ארבע שנים
לפחות. מאחר ואוכלוסיית המטופלים שבה נעסוק הינה אוכלוסיית מבוגרים "קלינית", על המועמדים להיות עם
ניסיון מעשי בעבודה עם אוכלוסיה זו במשך ארבע שנים לפחות. על כל הנרשמים לעמוד בהליך הרישום הפורמלי.
חלק מהפונים יוזמנו לראיון קבלה אישי.

 

מבנה הקורס

הקורס כולל 45 שעות אקדמיות והוא ייערך לאורך תשעה מפגשים אינטנסיביים בימי חמישי בשעה 10:00 עד 14:00 :

23.10.14, 30.10.14, 6.11.14, 13.11.14, 20.11.14, 27.11.14, 4.12.14, 11.12.14

דילוג (חנוכה), 25.12.14

המפגשים יתקיימו בבית הספר החדש לפסיכותרפיה, מרכז מפ"ט עמל, רח' קהילת קייב 17, צפון ת"א (בסמוך לתיכון ליידי דייויס).

שכר הלימוד

שכר הלימוד הינו 4400 ₪. (ר' להלן – יש הנחה להרשמה מוקדמת עד 1.9.14)

יש אפשרות לפריסה חודשית לאורך כל הקורס (התשלום בצ'קים, אשראי או במזומן). דמי ההרשמה על סך 500 ₪ כלולים בתשלום זה. הרשמה מוקדמת: הנחה בגובה 500 ש"ח תינתן לנרשמים עד 1.8.14. ניתן לבטל את ההרשמה עד לתאריך 1.9.14  אז יוחזרו הצ'קים לנרשם מלבד דמי ההרשמה בסך 500 ש"ח. ביטול הרשמה לאחר מכן לא יאפשר החזרת התשלום.

* במידה ותיפתח קבוצת הדרכה שתלווה את הקורס בהדרכה קבוצתית, התשלום עבור ההשתתפות בה ייעשה בנפרד וישירות למדריך/ה.

צעד אחד צעד

יש לשלוח קורות חיים (רזומה) אל תיבת המייל שלנו: PsychotherapyNewSchool@gmail.com .

לאחר קבלת קורות החיים יוזמנו חלק מהמועמדים לראיון אישי עם אחד ממרצי הקורס.

בתוך מספר ימים תימסר תשובה למרואיין/ת ובמידה והתשובה חיובית יתבקשו לשלם 500 ₪ דמי הרשמה (כלולים בעלות שכר הלימוד).

לבירורים ושאלות ניתן לפנות אל מזכירות בית הספר בטלפון 0523-281-781 (איתי)