* למידע נוסף והרשמה לחץ כאן, או התקשר: 052-3281781

טיפול זוגי ממוקד-רגש EFT / גב' אוסנת כהן-גנור

תיאור הקורס

טיפול זוגי ממוקד-רגש (EFT-Emotionally Focused Couples' Therapy) הוא שיטה פורצת דרך, ממוקדת וקצרת-מועד לטיפול זוגי. השיטה משרטטת מפה להבנת קשרי אהבה ומאפשרת למטפל/ת להבין יחד עם בני הזוג את דפוסי הקשר הכובלים והמחבלים שהביאו אותם לפנות לעזרה, כמו גם ליצור דרכים חדשות להתקרב. באמצעות עבודה ממוקדת רגש מתאפשר לכל אחד מבני הזוג לחוות את צרכי ההתקשרות הבסיסיים שלהם, לבטא אותם, למצוא דרכים חדשות להניע את ה 'ריקוד' הזוגי וגם לנוע בתוכו. הטיפול הזוגי ממוקד-הרגש פותח ע"י פרופ' סו ג'ונסון בקנדה בשלהי שנות ה-80. כיום EFT מצויה בחוד החנית של הטיפול הזוגי בעולם ונמצאה כאחת השיטות האפקטיביות ביותר ליצירת שינוי במערכות יחסים במצוקה.

שיטת ה-EFT מהווה אינטגרציה בין שלוש גישות: הגישה ההומניסטית של קארל רוג'רס התורמת את הדגש על עבודה רגשית ותוך-אישית ממוקדת-תהליך, הגישה המערכתית של מינושין, התורמת את הדגש על הבנייה-מחדש של אינטראקציות ועבודה בין-אישית וגישת ההתקשרות של בולבי, אשר מספקת את הבסיס להבנת צרכי ההתקשרות בתוך קשרי אהבה בבגרות.

לפי ה-EFT, בני זוג נלכדים במעגליות (cycle) עקב איום על צרכי ההתקשרות. איום זה מוביל את בני הזוג להגיב באופן שמטרתו לשמר קירבה לאחר, אך לא פעם תגובות אלה בדיוק מהוות טריגר לפחדי ההתקשרות של האחר, דבר היוצר את מה שפרופ' ג'ונסון מכנה בשם הדרמטי "דיאלוגי שטן". לאור הבנה זו, תכני הקונפליקטים הזוגיים (מין, כספים, הורות ועוד), נתפסים כמשניים ובמקומם מתמקד המטפל בתהליך הרגשי. ההבנה כי לרוב, ההתנהגויות הקשות המפעילות את בני הזוג נועדו, באופן מפתיע, דווקא לשמר את הקרבה ואת ההתקשרות ביניהם, מאפשרת למטפל להמשיג מחדש את האינטראקציה בין בני הזוג. המטפל עצמו מהווה עבור כל אחד מבני הזוג בסיס בטוח המאפשר להם לחקור את רגשותיהם וכך בני הזוג מתחילים להתבונן אחרת על הדינאמיקה ביניהם וגם לנוע בתוכה באופן שונה. בטיפול בני הזוג לומדים לפנות זה אל זה לסיפוק צרכי ההתקשרות והצרכים הרגשיים האחרים וקיימת עבודה מתמדת על בניית יכולת זו. מן המחקרים בתחום עולה כי ברגע שמושגת תקשורת המאפיינת התקשרות בטוחה, בה בני הזוג יכולים לבטא את צרכיהם, מתרחבות ומתבססות יכולות ההתמודדות של בני הזוג בפיתרון קונפליקטים.

גישת ה-EFT זכתה להכרה מן ה-APA ומבוססת על למעלה מ-20 שנות מחקר. עבודות המחקר הרבות שהתפרסמו מראותכי כ-70% מהזוגות המטופלים בגישה מתאוששים מהמצוקה, וכ-90% משפרים את איכות הקשר. לאור כוחה המוכח של הגישה ליצור שינוי בר-קיימא ויציב לאורך זמן היא זוכה להצלחה רבה ברחבי העולם ונלמדת כיום באירופה, אסיה ואמריקה הצפונית בשילוב מחקר קליני ענף המחדש ומוסיף לידע הקיים.

לסיכום, החידוש בגישת הטיפול הזוגי ממוקד הרגש הוא בהיותה שילוב ייחודי בין תיאוריית ההתקשרות לבין עבודה ממוקדת רגש. היא מהווה חלק משינוי המתרחש כיום בעולם הטיפול ככלל ומאפשרת למטפל עמדה טיפולית קרובה, אמפטית ונוכחת. הגישה מעמידה לרשות המטפל סט עשיר של התערבויות הניתנות ללמידה ולשכלול שמטרתן העמקה של הרגש ושימוש בכוחו העצום בכדי להניע את המטופלים למקומות הרצויים להם. הגישה שהינה מבוססת על מחקר רב, מציעה מפה ונקודות עוגן לצורך מסע אל מעבר לסערה זוגית שלא פעם נראית כחסרת סיכוי. למעשה, הגישה מציעה תקווה חדשה. כפי שאומר אחד מבכירי הגישה גורג' פאלר: "להיות ממוקד-רגש זאת דרך חיים…" .

הקורס מיועד למטפלים זוגיים ומשפחתיים, לפסיכולוגים קליניים, שיקומיים,רפואיים, התפתחותיים וחינוכיים, עובדים סוציאלים קליניים, פסיכיאטרים מומחים ופסיכותרפיסטים בעלי תואר שני בתחום בריאות הנפש בעלי ניסיון קליני של ארבע שנים לפחות. מאחר ואוכלוסיית המטופלים שבה נעסוק הינה אוכלוסיית מבוגרים המצויים בקשר זוגי, על המועמדים להיות עם ניסיון מעשי בעבודה עם אוכלוסיה זו במשך ארבע שנים לפחות. על כל הנרשמים לעמוד בהליך הרישום הפורמלי. חלק מהפונים יוזמנו לראיון קבלה אישי.

מטרת הקורס: המשתתפים יכירו את המושגים העומדים בבסיס השיטה ויעמיקו את הבנתם ויכולתם לעבוד באופן ממוקד רגש ומבוסס-תהליך. בין הנושאים אשר נלמד: עיקרי הגישה והרקע התיאורטי, סגנונות ההתקשרות השונים והרלוונטיות שלהם למערכות זוגיות, המטפל כמעודד התקשרות בטוחה, תפקידם של רגשות והבחנה בין רגשות שניוניים וראשוניים, 9 השלבים של מודל ה-EFT ואירועי-השינוי. כמו כן נשים דגש על מיומנויות בסיסיות בעבודה ממוקדת רגש: כגון : evocative responding, empathic conjectures, heightening ועוד…

בקורס יעשה שימוש בהרצאות, הדגמות של קטעי וידאו, הצגה של תיאורי מקרה, ותרגילים חווייתיים (supervised role-plays). חשוב להדגיש כי הקורס נושא אופי חווייתי וחלקים נרחבים ממנו מוקדשים לתרגול מודרך של סוגי ההתערבות השונים המרכיבים את הטיפול. מסיבה זו על המשתתפים להיות מוכנים לקחת חלק בתרגילים החווייתיים של הקורס כחלק מתהליך ההכשרה לעבודה בהתאם לגישה.

  • למשתתפים בקורס תוצע אפשרות של הדרכה קבוצתית במקביל לתקופת הלימודים. אפשרות זו תידון עם המרצה עם תחילת הקורס.

 

אודות המרצה

אוסנת כהן-גנור, פסיכולוגית קלינית עם MA מאוניברסיטת חיפה היא מטפלת זוגית בגישת ה-EFT. בעבר עסקה בפיתוח מנהיגות ויעוץ ארגוני ועבדה עם ילדים ומבוגרים במסגרות טיפוליות שונות. בשנים
האחרונות גרה בניו-יורק והתמחתה בשלושה תחומים המהווים מקור לאינטגרציה בעבודתה ומשקפים את התעניינותה בחשיבות הקשר מבחינה התפתחותית וטיפולית:
* פסיכותרפיה דינאמית בגישה ההתייחסותית (Relational Psychoanalysis), גישה אותה למדה אצל פרופ' לו ארון, עם ד"ר רות שטיין )ז"ל( ובמכון ע"ש סטיבן מיטשל בו סיימה הכשרה בפסיכותרפיה בגישה פסיכואנליטית.
* טיפול בהורים ותינוקות (0-3) אותו למדה אצל פרופ' ביאטריס ביבי, ד"ר מרת'ה אדוארדס ממכון אקרמן ובמסגרת הכשרה במכון ה-Jewish Board. .
* טיפול ממוקד רגש בו התמחתה בגישות המובילות כיום: EFT ו- AEDP, עם התמחות מיוחדת בטיפול זוגי ממוקד רגש. את הכשרתה בתחום הזוגי עשתה במסגרת מכון אקרמן ניו-יורק וכן למדה אצל פרופ' סו ג'ונסון, גורג' פולר ואילנה כץ.
כיום אוסנת מרכזת צוות טיפולי בעמותה לילדים בסיכון, מטפלת במסגרת מחקר על EFT במרכז הבין-תחומי בהרצליה ועובדת בקליניקה פרטית ברמת השרון.

תהליך הרשמה

מבנה הקורס
הקורס בן 11 מפגשים אשר יתקיימו לאורך סמסטר א' של השנה האקדמית. משך כל מפגש 4 שעות אקדמיות (סה"כ 44 שעות אקדמיות).

מספר משתתפים מקסימאלי: 20.

המפגשים יתקיימו בימי שלישי מהשעה 09:30 ועד 13:00. מועדי המפגשים: 

21.10.14, 28.10.14, 4.10.14, 11.10.14, 18.11.14, 25.11.14, 2.12.14, 9.12.14, 16.12.14

דילוג (חנוכה), 30.1.14, 6.1.15

המפגשים יתקיימו בבית הספר החדש לפסיכותרפיה, מרכז מפ"ט עמל, רחוב קהילת קייב 17, צפון ת"א (בסמוך לתיכון ליידי דייויס).

שכר הלימוד
שכר הלימוד בקורס הינו 4200 ₪. יש אפשרות לפריסה לתשלומים (התשלום בצ'קים או במזומן). דמי ההרשמה על סך 500 ₪ כלולים בתשלום זה.  הרשמה מוקדמת: הנחה בגובה 500 ש"ח מדמי הלימוד תינתן לנרשמים עד לתאריך 1.8.14. ניתן לבטל את ההרשמה עד לתאריך 1.9.14 ‬ אז יוחזרו הצ'קים לנרשם מלבד דמי ההרשמה בסך 500 ‬ש"ח. ‬ביטול הרשמה לאחר מכן ‬לא יאפשר החזרת ‬התשלום.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
* במידה ותיפתח קבוצת הדרכה שתלווה את הקורס בהדרכה קבוצתית, התשלום עבור ההשתתפות בה ייעשה בנפרד וישירות למדריכה.

 

צעד אחר צעד
יש לשלוח קורות חיים מפורטים (רזומה) אל תיבת המייל שלנו: PsychotherapyNewSchool@gmail.com
לאחר קורות החיים יוזמנו חלק מהמועמדים לראיון אישי עם המרצה. בתוך מספר ימים תימסר תשובה למרואיין/ת ובמידה והתשובה חיובית יתבקשו לשלם 500 ₪ דמי הרשמה (אשר כלולים בעלות שכר הלימוד).

לבירורים ושאלות ניתן לפנות אל מזכירות בית הספר בטלפון 0523-281-781 (איתי)